Krása

Bělení zubů z pohodlí domova. Nejlepší metody a zubní pasty.

Jak si vybělit zuby z pohodlí domova? Stačí k tomu dostatek trpělivosti společně s pravidelným užíváním domácích bělících metod. Bělení zubů u zubaře je sice super, ale pro většinu z nás příliš drahé. Naštěstí si můžeme zajistit podobné účinky díky domácím metodám! Pojďme se podívat na to, jak si vybělit zuby zcela přirozeně a jak k tomu přistupovat.

Proč nám zuby žloutnou?

Pokud si myslíte, že vás kvalitní pasta a vhodný kartáček zachrání před žloutnutím zubům, budete velice nepříjemně překvapeni. I přes každodenní čištění a orální hygienu působí množství faktorů, které způsobují žloutnutí zubů. Předtím, než se podíváme na to, jak si zuby efektivně bělit, se musíme zaměřit na to, co naopak způsobuje jejich žloutnutí.

  1. Isotonické nápoje je velice rychle barví díky erozi skloviny. Kyseliny mají na zubní sklovinu velice negativní účinek.
  2. Tabák způsobuje žloutnutí zubů. Kouření cigaret má další negativní dopady na zdraví a rozhodně k atraktivitě našich zubů nijak nepřispívá. Kuřáci mají obecně žluté zuby a jsou náchylnější na množství onemocnění ústní dutiny, včetně periodontitidy. Aby toho nebylo málo, u kuřáků dochází k rychlejší tvorbě plaku.
  3. Víno způsobuje poškození skloviny. Máte rádi červené víno? S tím samozřejmě žádný problém nemám, ale je nutné myslet na fakt, že jeho příliš častá a pravidelná konzumace škodí vaší sklovině. Barvu zubů ovlivňuje i bílé víno. Jak se s tím vypořádat? Stačí se po vypití vína napít vody.
  4. Čaj a káva po sobě zanechávají sklvrny. Jedná se o známý tandem způsobující žloutnutí zubů. Věřte mi nebo ne, ale barvu zubů mění i zelený čaj.
  5. Čištění zubů ve špatný čas, které následně škodí sklovině. Překvapivě může mít čištění zubů negativní vliv na zdraví skloviny a to tehdy, kdy si zuby čistíte v nevhodný čas. Pokud jste zrovna dojedli citrusy, víno (bohaté na kyseliny) či kávu (zbavuje skloviny vápníku), propláchněte si nejprve ústa vodou, abyste neutralizovali vliv negativních složek. Poté si zuby asi 30 minut čistěte.
  6. Příliš agresivní bělící metody způsobují hypersenzitivitu zubů. Nepřehánějte to, protože invazivní bělení má negativní dopady na zdraví a vzhled zubů.

Jak si zuby vybělit z pohodlí domova: bělící zubní pasta

Domácí bělení zubů začíná užíváním kvalitní pasty, která je v současní době snadnou, budget-friendly a populární metodou. Hledáte tu nejlepší bělící pastu? Sáhněte po takovém produktu, který obsahuje bělící ingredience a není příliš abrasivní. Díky tomu se vaše sklovina rozjasní, aniž by se přitom hloubkově poškodila. Můžete také vyzkoušet bělící ústní vodu.

Jak si vybělit zuby z pohodlí domova: bělící proužky

Další populární produkt, který vám pomůže zbavit se skvrn. Tyto proužky jsou průhledné a namočené do bělícího gelu. Často je třeba aplikovat nejprve gel. Proužky by se měly nechat působit tak dlouho, jak uvádí výrobce na obalu (většinou 30 minut). Účinky se dostaví do několika dní.

Jak si efektivně vybělit zuby z pohodlí domova: banán, kurkuma a jahody

Bělení zubů za pomoci banánu? Proč ne! Třete banánovou slupkou po sklovině zubu. Je bohatá na draslík, vápník a vitaminy včetně vitaminu D. Domácí jahodová pasta na zuby je další populární metodou, ale její účinky nejsou tak viditelné, plus může podráždit vaše dásně. Pasta se připraví smícháním jahod a sody na pečení. Bohužel jsou ale jahody zdrojem vysokého množství cukru, což znamená vyšší riziko tvorby plaku. Kurkuma – žluté ájurvédské koření – je další ingrediencí, kterou můžete užívat. Má antibakteriální a protiplísňový účinek. Bělení můžete provádět dvakrát týdně. Stačí jen kurkumu přidat do vaší zubní pasty.