Krása

Nejlepší vitamíny a minerály pro vlasy a kde je najít

Podívejte se na to, co vám vaši vlasy potřebují, aby byly zdravé a silné: vitamíny a minerály! Chcete-li si udržet zdravé vlasy a problémy s křehkostí, třepením a lámáním, měli byste dodat vlasům prostředky živin, které je podpoří a posílí. Jaká jsou tedy nejlepší vitamíny a minerály pro vlasy?

Nejlepší vitamíny pro vlasy

Správná výživa důležitá k udržení zdraví vlasů není ani zdaleka jen k neomezenému příjmu vitamínů a minerálů. Nicméně, vitamíny pro vlasy jsou velmi užitečné. Vitamín A, B2, D, E, K a biotin jsou ty nejdůležitější vitamíny pro vlasy.

  • Vitamín A: Tento vitamín napomáhá udržovat silnou pokožku hlavy, která může podpořit jeho růst. Mezi nejlepší potraviny, které tuto živinu obsahují, patří luštěniny, mrkev, jablka, ryby, žloutky, máslo a další mléčné výrobky.
  • Vitamín B2: Tento vitamín je nezbytný pro absorbci a využívání živin a řídí metabolismus bílkovin. Vlasům slouží jako zdroj energie. Jakákoli potravina, jako jsou chobotnice, obiloviny, vejce, římský kmín, špenát a brokolice, je bohatá na vitamín B2.
  • Vitamín D: Tento vitamín je velmi důležitý pro růst vlasů. Vitamin D podporuje uvolňování prospěšných aminokyselin nezbytných pro růst vlasů, udržuje oběhový systém a podporuje přísun živin do vlasů. Tento vitamín se nachází v tučných rybách, sardinkách, měkkýších a vejcích.
  • Vitamín E: Tento antioxidant vitamín je důležitým prvkem, který chrání vlasy před oxidačním stresem. Chcete-li vlasy chránit proti vysychání a padání vlasů, najdete tento vitamín v rostlinách, jako jsou mandle, pistácie, ořechy, olivový olej a slunečnicový olej.
  • Vitamín K: Těžce se vstřebává, ale vitamín K je důležitým živinou, která pomáhá zachovat zdravou pokožku hlavy a zlepšuje mikrocirkulaci. hovem živin do vlasů. Tento vitamín lze nalézt v zelí, tuřínu, brokolici, špenát, krevní cukr, kapustě a různých bílkách.
  • Biotin: Biotin je důležitou složkou pro zdraví vlasů. Je to B vitamín, který je bohatý na tuky a pomáhá podporovat tvorbu keratinu, což je základní složka vlasů a nehtů. Nachází se v semenech, mléčných výrobcích, lískových oříšcích, vejcích a také v temných listových zeleninách, jako je celer, špenát a chřest.

Nejlepší minerály pro vlasy

Stejně jako vitamíny je tradičním živinovým zdrojem pro vlasy také mineraály a stopové prvky. Mezi nejdůležitější minerály k podpoře zdraví vlasů patří železo, draslík, zinek, křemík, vápník, hořčík, měď, chróm, molybden a selen.

  • Železo: Železo je nezbytné pro tvorbu hemoglobinu, což je důležitá složka vlasů, která se stará o růst a vitality. Nízká úroveň železa v krvi způsobuje, že vlasy ztrácejí svou sílu a stávají se suchými a poškozenými. Kvůli tomu je důležité přijmout dostatek železa bohatých potravin, jako jsou hovězí játra, červené maso, sójové boby, celá zrna, fazole a listová zelenina.
  • Draslík: Draslík je důležitý pro metabolismus a regulaci přívodu vody do kořínků vlasů. Tímto způsobem se vlasy chrání před vysoušením a lámáním. Některé nejlepší potraviny bohaté na draslík jsou banány, brambory, jogurty, ořechy a semena.
  • Zinek: Zinek je prostředek, který se používá pro syntézu proteinů v kůži hlavy. Tímto způsobem, pokud jsou vlasové kořínky dobře vyživovány, mohou se zbavit křehkost a suchosti. Některé nejlepší potraviny bohaté na zinek jsou losos, měkkýši, mořské ryby, mas