Krása

DIY- Přírodní mýdlo

Víte o tom, že udělat mýdlo jde velmi jednoduše? Rádi utrácíme spoustu peněz za malá „Luch“ mýdla jenom proto, že úžasně voní a jsou k dostání ve šťavnatých, zářivých barvičkách. Pravděpodobně si ani neuvědomujete, že mýdlo zakoupené v takových obchodech obsahuje škodlivé ingredience, jako parabeny a pěnové činitele (SLS-laurylsulfát sodný). Pokud chcete, můžete si mýdlo udělat doma sami a budete vědět, že je stoprocentně přírodní a bezpečné pro vaši pokožku. Sami si můžete uzpůsobit ingredience a díky tomu měnit vůni, konzistenci a vlastnosti vašeho osobního mýdla. Čtete dál a získejte informace o tom, jak si vytvořit osobní, přírodní mýdlo.

Co potřebujete?

Pokud si chcete vytvořit úžasné mýdlo, budete muset obětovat pro jeden večer vaši kuchyni a transformovat ji v laboratoř. Nástroje, které budete potřebovat, jsou tyto: Dva hrnce na vaření, skleněné nádoby, velkou železnou polévkovou lžíci, váhu, tlusté latexové rukavice a ochranné brýle, a silikonovou formu.

kozmetikaiboltsoapr

Abyste vytvořili 1kg mýdla, budete potřebovat:

  • 500g včelího vosku,
  • 300g kokosového/olivového/sojového oleje,
  • 200g oleje ze sladkých mandlí,
  • 175g louhu (můžete zakoupit v obchodě s chemikáliemi, ale buďte s ním opatrní),
  • 375g filtrované nebo studené vody,
  • 7-10 ml esenciálních olejů dle vašeho výběru,
  • Byliny pro zajímavější složení.

Jak začít?

Základ mýdla bude včelí vosk. Můžete s množstvím experimentovat, ovšem včelí vosk je zodpovědný za konzistenci mýdla, čím více včelího vosku, tím pevnější mýdlo bude. Včelí vosk je také důvodem pro intenzivní a hluboké aroma. Kromě toho nevysušuje pokožku a je jemné na dotek. Co se týká procesu, včelí vosk je základ, ovšem vlastnosti mýdla budou záviset na vložených extra ingrediencích. Nechte včelí vosk rozpustit v jednom z hrnců, druhý hrnec použijte pro vodu a louh. Bohužel, všechna mýdla obsahují louh. Je to extrémně nebezpečná substance, která rozpouští vše, co je přírodního původu. Výrobci mýdla používají louh jako katalyzátor, díky němu se oleje mohu spojit efektivněji. Tedy musíte si uvědomit, že pokud tuto ingredienci použijete, musíte být opravdu opatrní. Louh nechte rozpustit v plastové nebo skleněné nádobě a vždy mějte latexové rukavice a masku, abyste nevdechli potenciální výpary.

Organické MydloNejdříve nalijte do nádoby vodu a potom trošičku luhu. Pokud se necítíte na používání luhu, můžete tento krok přeskočit. Zahřejte včelí vosk tak, aby roztál. Teplota při zahřívání včelího vosku nesmí být moc vysoká, jelikož včelí vosk a oleje by mohly změnit texturu moc. Pak vše smíchejte s olejem vašeho výběru. Nejpopulárnější oleje používané v přírodních mýdlech, jsou olivový olej, kokosový olej nebo levný sójový olej. Můžete použít ruční mixér a pořádně vše promixovat. Nakonec můžete přidat esenciální oleje podle výběru. Můžete vytvořit melounové mýdlo nebo můžete zvolit konzervativnější cestu a přidat prostě levandulový olej. Aby vůně byla intenzivnější, můžete smíchat dva nebo tři různé esenciální oleje. Většina mýdel obsahuje i citronové doplňky, které jsou asociované se svěžestí.

Jakmile je vše hotové, nalijte směs do formy. Je na vás, jaký tvar mýdla chcete. Můžete používat malinké silikonové formy a vytvářet malá kulatá mýdla. Následující krok je velmi jednoduchý a vyžaduje pouze minimální pozornost. Prostě mýdlo ve formě nechte na suchém místě několik dní, aby ztvrdlo.

Toto je pravděpodobně ten nejjednodušší recept na domácí mýdlo. Pokud stále nejste přesvědčení vzdát se kupovaných mýdel, možná vás přesvědčí fakt, že ta kupovaná mýdla obsahují dvakrát tolik ingrediencí, jak ta podomácku dělaná. Naopak kupovaná mýdla dnes často nemůžou být nazývána ani „mýdly”. Pokud se podíváte na obal, uvidíte, že se jim říká Syndets (krátká forma syntetického detergentu). Aby mýdlo mohlo být nazýváno mýdlem, musí obsahovat glycerin. Velké společnosti však tuto ingredienci extrahovali a dali do různých tělových mlék a krémů, které se prodávají lépe, než klasická mýdla. Pokud tedy zakoupíte mýdlo a budete si jím chtít umývat obličej a tělo, ujistěte se, že na obalu opravdu stojí slovo mýdlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *