Tělo

Použití bylinek pro potřeby zkrášlení – jak fungují a jaké výhody nabízejí?

Bylinky mají daleko více možných užití, než jen jejich vyluhování do čajů, či jejich užívání jakožto proplachy na vlasy. Bylinné výluhy a oleje, stejně jako aktivní složky získané z rostlin, mají obrovský potenciál, co se péče o krásu týče. Za co jsme bylinám dlužni a jaké výhody nám nabízejí?

Bylinky v zkrášlující péči – proč jsou tak efektivní?

Tyto malé, zelené rostlinky vypadají na první pohled jednoduše a nic vás neupozorňuje na jejich skvělý antioxidantní, ozdravující a obnovující vlastnosti. Bylinky nabízejí mnohdy lepší výsledky, nežli umělé složky. Co se tedy nachází uvnitř bylinek za aktivní složky?

  • Flavonoidy v bylinkách patří mezi ty nejcennější zkrášlující ingredience. Bylinky jsou plné flavonoidů, které zkrášlují a pečují o naši pokožku. Mají schopnost absorbovat škodlivé UVa a UVb paprsky a fungují tak jako efektivní krém na opalování, dále podporují stěny cév, stimulují cirkulaci a posilují pokožku, které nabízejí ochranu před poškozujícími volnými radikály.
  • Saponiny v bylinkách jsou skupinou složek, který mají protizánětlivé účinky. Saponiny zlepšují krévní oběh ve tkáních – pokožce se tak dostává více kyselíku a získává zdravou barvu. Další výhodou je snížení povrchového napětí vody a zlepšení permeability cévní membrány – výsledkem je, že se do pokožky dostane daleko více aktivních ingrediencí.
  • Fytohormony jsou efektivními složkami v oblasti kosmetiky, jelikož dokáží efektivně zlepšovat stav pokožky, stimulovat její obnovu a podporovat procesy odpovědné za obnovu epidermus. Fytohormony zintenzivňují produkci hyaluronové kyseliny, čímž udržují optimální hydrataci a posilují pokožku, které dodávají elasticitu a pružnost.

Jaké bylinky mají ty největší výhody, co se zkrášlení týče?

Bazalka (ocimum basilicum)

Olej z bazalky je tou nejsilnější a zároveň nejčastějí ingrediencí tělových krémů, balzámů a sprchových gelů. Jedná se o olej bohatý na čistící a desinfekční látky a také antibakteriální tannin, již zmínené saponiny, flavonoidy, vitaminy A, C, K a minerály podporující funkci pokožky a vlasů – železo, vápník a mangan. Čaj z bazalky je efektivní infuze pro potřebu promývání vlasů.

Taragon (artemisia dracunculus)

Esenciální olej z taragonu je jedním z nejefektivnějších látek z taragonu. Může se používat pro potřeby aromaterapie, či jako ingredience v krémech, sérech a vlasových maskách. Taragonový olej je bohatý na flavonoidy a tannin, což jsou látky potřebné pro péči o mastnou pokožku a vlasovou péči. Bojuje proti bakteriím a plísním, dezinfikuje pokožku a redukuje sekreci mazu.

Koriandr (coriandrum sativum)

Koriandr, respektive koriandrový olej z něho lisovaný, je nesmírně efektivní směs účinných látek, která zabraňuje vypadávání vlasů, podporuje kořínky a podporuje vzhled slabých, matných vlasů. Koriandr je zdrojem minerálů (draslík, vápník, železo, mangan, hořčík), obsahuje vitaminy A, C a K, beta-karoten a nenahraditelnou složku vlasové péče – kyselinu listovou.

Petržel (carum petroselinum)

Jedná se o zdroj tzv. vitaminů zdraví – C, E, A – přírodních antioxidantů, které zpomalují patologické procesy a procesy stárnutí. Petržel je bohatý na flavonoidy, hydratuje a zesvětluje pokožku a zlepšuje její stav díky obsahu chlorofylu, vyživuje ji a obnovuje ji také díky svému obsahu minerálů (železa, manganu, vápníku).

Kopřiva (urtica dioica)

Tato bylina je známé již od nepaměti, ale mnoho lidí neví, jak nesmírně efektivní je při péči o mastné a s lupy se trápící, zatížené vlasy. Kopřiva se efektivně postará o problémy s přespřílišnou tborbou mazu. Kromě toho se může třít na nehty, jelikož je efektivně vyživuje a posiluje. Tato bylina obsahuje velké množství vitaminů a minerálů, proto ji můžete nazývat „multivitaminem“ mezi bylinkami. Čistí a klidní pokožku, zabraňuje její mazání a aktivně ji vyživuje.

Přeslička rolní 

Nejen, že podporuje růst a strukturu vlasů a nehtů, ale také se skvěle hodí k přesličkovým kondicionérům a šamponům, díky čemuž se budete cítit lépe – pití čaje z přesličky a užívání přesličkových koupelí pomáhají proti nadměrnému pocení. Přeslička obsahuje křemen, který podporuje růst vlasů a udržuje nehty strukturně intaktní, flavinoidy, minerální soli, organické kyseliny a saponiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *