Tělo

Typy přírodní mýdel. Jak se vyrábí sírová, kastilská, marsejská a další mýdla?

Přírodní mýdla se stávají čím dál tím víc populární. Nejen díky tomu, že skvěle umyjí, ale hlavně vyživí pokožku. Nevysuší jako běžná mýdla, takže je můžete používat každodenně. Znáte všechny typy přírodních mýdel? Víte, z čeho jsou vyrobeny? 

To správné složení je klíčem k vytvoření dobrého mýdla. Mýdla, která jsou dostupná v drogériích se velmi zřídka skládají pouze z přírodních složek. Naopak často obsahují zbytečné konzervanty, vůně, barviva. Často pokožku místo péče jen rozdráždí. Největší nevýhodou běžných mýdel jsou nevhodné hodnoty pH. Kvůli tomu při mytí (například obličeje) může docházet k nepříjemným pocitům a pnutí.

Nedoporučujeme proto používat běžná mýdla na každodenní čištění pleti. Ideální náhražka, kterou si můžeme zvolit, je přírodní mýdlo.

Jaké jsou výhody přírodních mýdel? 

Jde o kosmetiku složenou z čistě přírodních složek, zejména se vyrábí z rostlinných tuků (olejů, mléka) a vody. Kritériem, abyste mohli o mýdlu tvrdit, že je „přírodní“, je složení 100 % z přírodních složek. Nesmí se skládat z konzervantů, umělých přísad, čistících prostředků nebo vůní. Od běžných mýdel je rozlišíte podle složení, jež by mělo být minimalistické, což je považováno za jejich největší pozitivum. Složení přímo ovlivňuje výsledky. Nevysušují pokožku, nedráždí ji (výjimkou může být naše alergická reakce na některou ze složek) a poskytují při mytí pořádnou péči. Pokud se rozhodnete vyměnit běžné mýdlo za přírodní mýdlo, uděláte tím své každodenní péči o kůži skvělou službu.

Jak můžeme poznat, že je mýdlo přírodní? 

  • Neobsahuje více jak 4 až 5 přírodních ingrediencí.
  • Má stoprocentně přírodní složení, které neobsahuje žádné konzervanty nebo čistící prostředky.
  • Bohužel je o něco dražší než normální mýdlo.
  • Překvapivě přírodní mýdla pění.

Typy přírodních mýdel 

TVRDÉ MÝDLO

Nejjednodušší a zároveň nejoblíbenější přírodní mýdlo, které se používalo desítky let. Víte, z čeho je vyrobeno takzvané tvrdé mýdlo? Složení je vytvořeno z kombinace draslíkových solí s komplexními karboxylovými kyselinami, kyselinou citronovou, glycerolem a chloridem sodný. Tato jednoduchá kompozice bez konzervantů a vůní umožňuje použití i na velmi citlivé pokožky nebo pokožky trpící alergickými reakcemi. Jsou univerzální, zvládnout umýt všechno (použít je můžete kromě pokožky i na vlasy) a také mají antibakteriální účinek, takže mohou pomáhat při léčbě pokožky s akné.

CASTILLE MÝDLO

Jde o typický kosmetický přípravek, který je složen z charakteristických složek dané oblasti, ve které se vyrábí. Použity jsou jen přírodní ingredience. Jak už název mýdla vypovídá, pochází produkt ze střední oblasti Španělska. Z čeho je produkt vyroben? Základem mýdla je olivový olej, který je obohacený o vybrané oleje, konkrétně jojobový olej nebo konopný olej. Přírodní mýdlo Castille je velmi jemné léčivo s pozitivními vlastnostmi, při mytí jemně pění. Doporučujeme pro čistění a hydrataci pokožky dva v jednom. Vhodné jsou i pro novorozeňata!

MARSEILLE MÝDLO

Má velmi podobné složení jako Castille mýdlo, ale jde o draslíkové mýdlo. Základem jsou rostlinné oleje, nejčastěji olivový olej. Kdyby nemělo dodatečné ingredience, dalo by se říct, že se od svého předchůdce nijak neliší. Často obsahuje francouzské přísady, jako je levandule, která je v produktu velmi výrazná. Jaké vlastnosti má Marseille mýdlo? Perfektně hydratuje a čistí pokožku. Zajímavostí je, že jej klidně můžete použít pro péči o dámské intimní partie, protože disponuje vhodným pH.

ALEPPO MÝDLO

Velice často se doporučuje při boji s akné. Přírodní syrské mýdlo z Aleppo je ručně vyrobené v souladu s recepturou, která se předává z generace na generaci. Recept je směs několika složek:  vavřínový olej, olivový olej (ten obsahují skoro všechny přírodní mýdla) a chlorid sodný, který funguje jako pěnící složka.

Mýdlo z Aleppa je známé také pod názvem syrské mýdlo nebo olivovo-vavřinové mýdlo. Určitě stojí za to produkt vyzkoušet. Abyste se ujistili, že jde o pravý produkt, kontrolujte kromě názvu především i složení. Jednoduché složení garantuje antibakteriální účinky a hodí se pro péči o mastnou pleť a problematickou pleť s akné.

PELOID MÝDLO

Je přírodní mýdlo, jehož základem jsou různé rostlinné oleje, přidává se i charakteristická složka rašelina (specifický typ rašeliny, která má léčebné účinky). Nejčastěji se doporučuje pro použití v koupelích prováděných za účelem biologické regenerace. Proč? Stimuluje syntézu kolagenu, který je mimo jiné zodpovědný za pružnost a propnutí kůže.

SÍROVÉ MÝDLO 

Další tip pro osoby trpící na akné přinášíme v podobě sírového mýdla. S jeho použitím však buďte obezřetní, může vysušit pokožku. Vysoušení je záměrné, sírové mýdlo obsahuje asi 5 % sírových složek, které zabraňují rozsáhlé seborhee a zlepšují stav akné. Sírové mýdlo dokonale zjemňuje pleť, proto je v každodenní péči velmi populárním přípravkem. Jako zajímavost uvádíme, že jej můžete také použít v péči o pokožku hlavy, abyste snížily problém mastících se vlasů. Umí zabraňovat vzniku lupů.

GLYCERINOVÉ MÝDLO 

Další přírodní mýdlo vhodné pro lidi s citlivou pokožkou je glycerinové mýdlo. Zklidňuje, dodává pokožce hebkost a přináší úlevu. Můžete ho použít pro jakýkoliv typ pokožky. Z čeho se ale skládá? Jak již název napovídá, je jeho základní složkou samozřejmě glycerin, získávaný hlavně z rostlinných olejů. Přidávány jsou i přírodní oleje a rostlinné výtažky a někdy také éterické oleje, ty mohou působit obtíže citlivějším jedincům, takže to mějte na paměti před prvním použitím.

TÉROVÉ BŘEZOVÉ MÝDLO

Je zbarveno do karamelova a snadno pění. Térový olej se vyrábí z téru: tmavé olejovité kapaliny, která se získává z kůry stromu jako jsou bříza, borovice nebo buk. Jde o přírodní mýdlo s intenzivním a bohužel dosti nepříjemným zápachem. Tuto negativní vlastnost naštěstí kompenzuje značné množství pozitivních účinků. Čistí a zjemňuje pleť, má antibakteriální a antiseptické účinky, neutralizuje toxiny. Hodně lidí používá térové březové mýdlo nejen na pravidelnou nezbytnou péči, ale také k léčbě onemocnění jako jsou mykóza, psoriáza, akné nebo alopecie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *