Užitečné tipy

Nejlepší metody péče o popraskané rty

Popraskané rty jsou nepříjemnou a vcelku bolestivou záležitostí. Vyžadují spoustu pozornosti a vhodnou péči. Proč ale rty praskají? Jaké faktory k tomu vedou? Pojďme se podívat na ty nejlepší metody péče o popraskané rty, kdy si zároveň zodpovíme všechny relevantní otázky.

Popraskané rty – příčina

Geny

Poprskané rty jsou způsobeny celou řadou faktorů. Ne vždy je přitom možné je pozitivně ovlivnit. Hlavně v případě, že jsou důvodem vaše geny. Možná vás trápí problém chronicky popraskaných rtů. Na popraskané rty jsou také náchylnější osoby s ekzémem.

Alergie

Popraskané rty mohou být způsobeny také alergií. Kožní zánět, který vede k praskání rtů může mít podklad v alergické reakci na pastu na zuby či make-up. Zvažte, zdali není možné, aby popraskané rty způsobila nějaká vámi oblíbená kosmetika. Pokud si od ní dáte na chvíli pauzu, vyřeší se problém sám od sebe. V případě, že jste již pauzu od potenciálně problematické kosmetiky vyzkoušeli a nedostavila se přitom žádná změna, navštivte dermatologa, který vám pomůže nalézt relevantní příčinu.

Sluneční záření a spálená kůže

Pokožku rtů si můžete velice snadno spálit. Rty jsou náchylnější na nejrůznější typy poškození, včetně spálení od sluníčka. Je to dáno hlavně jejich tenkou strukturou. Nádory kůže se také mohou rozšířit do oblasti rtů. Rty se tedy vyplatí chránit kdykoliv plánujete vyjít na sluníčko. Poškození rtů vlivem slunečního záření může vést až k cheilitis exfoliativa. Jedná se o prekancerózu, která vyžaduje farmakologickou léčbu.

Dehydratace

Jistě jste si vědomi nesmírné důležitosti vody na náš organismus. Pokud jsou rty suché a popraskané, může za tímto stavem stát nedostatečná hydratace. Zkuste pít více vody, čímž můžete pokožce pomoci (samozřejmě může být praskání rtů způsobeno jiným faktorem, ale lepší pitný režim vám rozhodně neuškodí). Rty jsou tenké a neobsahují mazové žlázy, díky čemuž jsou náchylnější na vysušování, než ostatní části těla.

Olizování rtů

Pokud si běžně olizujete rty, nemůžete očekávat, že budou v dobrém stavu. Olizování rtů sice přináší krátkodobou úlevu, ale sliny se velice rychle vypaří a rty tak budou opět suché. Jejich suchost vás následně opět nutí je olíznout. Jedná se o začarovaný kruh. Namísto olizování rtů zkuste aplikaci balzámu na rty.

Vzduch

Hlavně ten suchý. Vítr, smog a suchý vzduch mají na pokožku negativní dopad. Používejte balzám na rty a chraňte své rty před negativním dopadem atmosférických faktorů.

Rutina pro péči o popraskané řasy

Vždy mějte k dispozici hydratační balzám na rty, jelikož pomůže vašim rtům vyhnout se vysušování a praskání. Můžete také užívat ochranný balzám proti jejich poškození.

Dávejte pozor na složení vámi užívané kosmetiky. Některá kosmetika může obsahovat alkohol, který je škodlivý a může způsobovat podráždění a vysušování. Ujistěte se, že produkt, který užíváte, obsahuje přírodní ingredience.

Pokud máte popraskané rty, neměli byste užívat lesk na rty či rtěnku, jelikož se jedná o produkty, jejichž složky mohou dráždit pokožku.

Jedení ostrého jídla s popraskanými rty může být bolestivé. Podobně je to i s chladným či horkým vzduchem a silným větrem.

Domácí metody péče o popraskané rty

Bambucké máslo, olivový olej a kokosový olej vám mohou pomoci zklidnit podrážděnou pokožku a bojovat proti vysušování rtů. Oleje mají obnovující účinek a vytvářejí přírodní UV filtr, který chrání rty před nevhodným počasím.

Užívejte přírodní ingredience. Při péči o popraskané rty rozhodně vyzkoušejte med, jelikož obsahuje vitaminy, enzymy a aminokyseliny, které hydratují epidermis. Med nabízí antibakteriální a baktericidní účinek, takže budou rty hydratované a chráněné před bakteriálními infekcemi.

Vyzkoušejte aloe vera. Zabraňuje vysušování pokožky. Zcela stačí tenká vrstva. Co se týče četnosti aplikace, můžete užívat tolik produktu, kolik potřebujete.

Perfektní volbou je také vitamin A a vitamin E, které chrání rty a pomáhají s jejich obnovou.

Zakysaná smetana zjemní vaše rty a dodá jim hydrataci díky obsahu tuku. Přírodní produkty jsou při péči o popraskané rty těmi nejlepšími.

Můžete si připravit peeling na rty s cukrem a olejem. Lze jej užívat dvakrát týdně pro lepší účinek. Rty si můžete směsí promasírovat kartáčkem, čímž pomůžete stimulovat krevní oběh.

Smíchejte med s tvarohem! Nechte směs působit po dobu 30 minut.

Popraskané rty nás mohou trápit po celý rok, v jakoukoliv denní dobu. Stačí ale pamatovat na ochranné metody, které dokáží vaše rty ochránit před dopady vnějších faktorů.